Blog – konkretnie o zakupach

5 grzechów głównych

26-06-2021

5 grzechów głównych

Żyjemy w niezmiernie ciekawych czasach. Obserwujemy dynamiczny postęp w technologiach komunikacyjnych, wytwarzanych środkach produkcji i różnorodności surowców. Niestety, większość polskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) tkwi z zakupami gdzieś w erze Wokulskiego!

Czytaj więcej

Ile jest warte partnerstwo?

31-03-2021

Ile jest warte partnerstwo?

Partnerstwo, strategiczne partnerstwo, partnerstwo w biznesie – słowa, które często słyszą pracownicy zakupów i sprzedaży. Jedni mówią – to nasz strategiczny klient. Inni – to nasz strategiczny dostawca.
Co to w ogóle znaczy? I po co tak nazywać klienta lub dostawcę?

Czytaj więcej

Kto bogatemu zabroni?

03-12-2020

Kto bogatemu zabroni?

Znajdźcie chwilę aby przeczytać o tym, jakie zachowania przedsiębiorców są powszechne i dlaczego właściciele nie mają czasu aby oszczędzać? W tle oczywiście sprawy zakupowe - "z zapyziałego kiełbaskowa dolnego" - jak pisuje mój znajomy z Linkedin. Piszę o sprawach biznesu tak, jak jest. Pracuję z właścicielami statystycznej przeciętnej polskiej firmy, nie-korporacji. "Naga" prawda.

Czytaj więcej

Czego nie powie żaden kupiec?

30-10-2020

Czego nie powie żaden kupiec?

Tego nigdy się nie dowiesz.
I nie domyślisz się. Dopóki nie wejdziesz „w buty” swojego kupca – nie będziesz wiedział, co skrywa.
Bez zbędnych ceregieli zapraszam Was do lektury 5-cio punktowego tekstu o tajemnicach kupców, którym powierzacie zarządzanie dostawami.
Mam nadzieję, że po lekturze będziecie wiedzieć, co trzeba zrobić dla poprawy działania Waszego działu zakupów / zaopatrzenia / sourcingu.

Czytaj więcej

Pieniądze na ulicy

05-09-2020

Pieniądze na ulicy

- Znasz to powiedzenie, że pieniądze leżą na ulicy? – pytam swojego znajomego, który jest „finansowym” i prawą ręką właściciela sporego zakładu produkcyjnego.
- Tak. Oczywiście. – odpowiada znajomy.
- Świetnie – cieszę się i mówię – Wiem, że za chwilę zadasz mi pytania: gdzie one są, dlaczego je tak trudno znaleźć i dlaczego tak mało? – zachęcam rozmówcę do rozważań nad tym, gdzie znajdują się „wycieki” gotówki w ich firmie.

Czytaj więcej

Umówimy się na ex works?

21-07-2020

Umówimy się na ex works?

Dziś będzie krótko – bo przecież jest czas urlopowy i nie ma kiedy czytać dłuuuugich artykułów, kiedy na polach i działeczkach tyle porzeczek do zebrania, w domach zbierają się stosy ogórków do ukiszenia, pomidorów do dojrzewania…

Czytaj więcej

Może to morze?

06-07-2020

Może to morze?

Kiedy morze to morze, a nie ocean? A może ono nie jest nawet morzem lecz zatoką? Zabawa słowami i ich znaczeniami. Przychodzi mi na myśl to, jak rozumieją nas inni. Czy naprawdę nasi rozmówcy podczas spotkania negocjacyjnego rozumieją to, co chcemy im przekazać?

Czytaj więcej

Dostawca, a może doradca?

30-06-2020

Dostawca, a może doradca?

Zastanów się, czy potrzebujesz dostawcy, czy doradcy? Bez względu na to, co kupujesz dla swojej firmy – podział Twoich partnerów biznesowych może przebiegać wg takiego samego klucza –pozyskujesz kolejnego dostawcę lub pozyskujesz doradcę.

Czytaj więcej